Opäť nám chcú zničiť Bratislavu (Petícia)

Autor: Martin Berta | 10.9.2013 o 22:00 | (upravené 11.9.2013 o 0:04) Karma článku: 12,75 | Prečítané:  4003x

V rozvoji nášho hlavného mesta Bratislavy sa napáchalo už dosť nezvratných chýb. Pre súdneho človeka znamenajú varujúce memento, výstrahu, aby sa už podobné zásahy neopakovali. Všetky kľúčové rozhodnutia, ktoré na desaťročia zásadne ovplyvnili kvalitu života jej obyvateľov boli prijaté bez toho, aby sa niekto spýtal na ich názor. Stačí spomenúť výstavbu rafinérie Slovnaft, alebo brutálne búranie historického Podhradia.

V súčasnosti opäť ležia na stoloch v ministerských kanceláriách dva zásadné projekty, ktoré majú zmeniť tvár nášho mesta. Sú to Ropovod Bratislava – Schwechat Pipeline a Vodné dielo Bratislava-Pečniansky les. Prvý z nich je zdanlivým zjednodušením transportu ropy na naše územie, avšak jeho trasovanie, tak ako to preferuje Ministerstvo hospodárstva, predstavuje pre Bratislavu rovnaké riziko, aké kedysi predstavoval Slovnaft. Druhý projekt je ešte väčším zásahom do krajiny. Natrvalo zmení jej ráz v oblasti Karloveského ramena, čím znehodnotí túto cennú rekreačnú oblasť, a čo je ešte horšie, priamym následkom jeho výstavby budú ohrozené nenahraditeľné zdroje pitnej vody na ostrove Sihoť. Tej vody, o ktorej sa hovorí, ako o surovine rovnako strategickej ako je ropa.

Vážení spoluobčania. V minulosti nejestvoval legitímny spôsob ako čeliť svojvôli úradníkov a zmeniť ekologicky neprijateľné plány na ďalšiu devastáciu nášho mesta. Dnes takéto nástroje sú. Máme územnú samosprávu na úrovni mesta, mestských častí, vyššieho územného celku. Máme rozvinutú sieť mimovládnych organizácií a odborných a záujmových fór, ktoré takmer jednohlasne označili oba projekty za ekologicky neprípustné v takej podobe v akej ich Ministerstvo hospodárstva predložilo.

Žiaľ, ani spoločné úsilie všetkých týchto zložiek občianskeho dohľadu, do dnešného dňa, neprinútilo kompetentné miesta, aby ukázali aspoň náznak snahy, ochoty  otvoriť vecnú diskusiu o oboch projektoch.

Obraciame sa preto na Vás, vážení spoluobčania. V mene petičného výboru zloženého zo zástupcov mimovládnych organizácií, záujmových združení, odborníkov a predstaviteľov samosprávy Vás prosíme, aby ste svojim podpisom podporili petíciu adresovanú ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky, aby zastavil prípravné práce na projektoch ropovodu Bratislava – Schwechat Pipeline a Vodného diela Bratislava – Pečniansky les, kým sa neuskutoční široká verejná diskusia o pripravovaných projektoch.

 

Nedajme si vziať to, čo je nám najvzácnejšie - kvalitnú pitnú vodu, prostredie pre oddych a relax a jedinečné lužné lesy, ktoré sa zachovali ako jediné v strednej Európe so vzácnou faunou a flórou.

Petičné hárky a ďalšie informácie sú k dispozícii tu


Zaujímajú nás aj vaše otázky, podnety a komentáre k problematike. Môžete ich adresovať na martin@martinberta.sk , alebo telefonicky na číslo 0949 653 321 .


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?