Národný park v srdci Bratislavy

Autor: Martin Berta | 23.10.2013 o 8:00 | (upravené 23.10.2013 o 9:21) Karma článku: 11,56 | Prečítané:  2218x

Bratislavský región je vnímaný hlavne ako dopravné, priemyselné a obchodné centrum Slovenska. Tieto vlastnosti mu prinášajú bohatstvo hmotné, ktoré je okamžite možné vyjadriť v peniazoch. Jeho skutočné bohatstvo sa však skrýva inde a jeho význam je neporovnateľne vyšší ako nejaký súčet HDP. Sú ním unikátne prírodné lokality, rozprestierajúce sa hlavne pozdĺž toku Dunaja. Vďaka nim máme v Bratislave jednu z najkvalitnejších pitných vôd v Európe a vďaka nim môžeme za niekoľko minút uniknúť ruchu veľkomesta do ticha a pokoja lužných lesov.

Deštruktívne zásahy, ktoré sa urobili v minulosti veľkú časť z týchto lokalít znehodnotili, to nás však nemôže zbaviť zodpovednosti za to, aby sme aspoň tie zostávajúce zachránili pre budúce generácie.

sihot.jpg

Priamo v hlavnom meste sa nachádzajú minimálne dve lokality, ktoré svojim významom prekračujú hranice Slovenska, ostrov Sihoť a Pečniansky les. Oba boli vyhlásené za chránené areály a sú zahrnuté do území európskeho významu NATURA 2000. Príroda nepozná umelo nakreslené politické hranice a pri jej ochrane nemôžeme na ne hľadieť ani my. Sihoť aj Pečniansky les sú len jednou zo súčastí komplexného ekosystému povodia Dunaja. Na rakúskej strane si jeho význam dokázali uvedomiť a priamo susediace územie bolo v roku 1996 vyhlásené za Národný park Donau Auen, čím sa vylúčila akákoľvek činnosť, ktorá by ho mohla poškodiť. Nevidím dôvod, prečo by sa rovnako cenné areály nemohli tešiť rovnakej ochrane, alebo sa v budúcnosti stať priamo súčasťou medzištátneho národného parku.

Zabezpečilo by sa tak nielen ich zachovanie, ale naše regióny a krajiny by išli dobrým príkladom pre ostatné štáty Európy.

Takýto národný park bude spĺňať nielen účel ochrany prírody ale pri citlivom prístupe sa môže stať aj unikátnym miestom oddychu a poznávania ekosystémov dunajských luhov. Stačí vybudovať zodpovedajúcu infraštruktúru, cyklotrasy a turistické náučné chodníky tam, kde nebudú ohrozovať prírodu a vodné zdroje.

Som presvedčený, že príroda v okolí Bratislavy si zaslúži, aby sme k nej pristupovali s maximálnou zodpovednosťou a ohľaduplnosťou. Obyvatelia hlavného mesta nepotrebujú megalomanské projekty aquaparku ani vodného diela, ale trvalé hodnoty, ktoré budú môcť využívať aj tí čo prídu po nás.

Spolu s kolegami, starostom Lamaču a poslancom BSK Petrom Šramkom, poslancom BSK Petrom Machom a riaditeľkou CENTROPE Tatianou Mikušovou sme sa rozhodli spustiť iniciatívu k vyhláseniu ostrova Sihoť a Pečnianskeho lesa za Národný park ako prvému kroku k vytvoreniu projektu spoločného rakúsko – slovenského národného parku.

Po úspešnom schválení územného plánu by sa mala pozornosť Bratislavského samosprávneho kraja v rámci územného plánovania a regionálneho rozvoja obrátiť práve týmto smerom.

 

Ak sa vám môj blog páčil, prosím zahlasujte na: http://vybrali.sme.sk/c/Narodny-park-v-srdci-Bratislavy/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?